Madeira - Funchal

Hlavním a největším městem Madeirského souostroví je Funchal. Žije zde cca 150 000 obyvatel, to znamená skoro každý druhý obyvatel. Název města bývá odvozován od portugalského výrazu pro divoký fenykl – funcho - který zde roste ve značném množství.

Nachází se zde sídlo regionální vlády,university a biskupství.

Město leží na jižní straně ostrova Madeiry, je umístěné kolem Funchalské zátoky, ve svahu uprostřed bohaté vegetace. Některé části města (např. Monte)vystupují až do výšky 550 metrů nad mořem. Spodní a horní část města jsou propojeny kabinkovou lanovkou, která se stala oblíbenou turistickou atrakci.

Funchal je jediným větším přístavem souostroví, je hojně využíván pro zastávky zámořských luxusních lodí. Přístavní molo je veřejnosti přístupné a je tedy místem příjemných procházek s možností pěkných pohledů na Funchal z moře.

V roce 2008 oslavil Funchal 500. výročí od udělení městských práv portugalským králem Manuelem I.

Od 19. století se začíná rozvíjet turistika, staví se hotely. Za zmínku stojí luxusní hotel Reid´s Palace, který byl postaven v 90. letech 19. století. zařízený jako palác a pyšnící se jedinečnou polohou na vrcholku útesu s palmami. Mezi jeho hosty byly takové prominentní osobnosti jako rakouský císař Karel I., W.Churchill, spisovatel J.B.Shaw a další. Mezi další zajímavé stavby patří moderní budova hotelu Pestana Carlton s kasinem, které bylo postaveno podle návrhu světoznámého architekta Oscara Niemayera (autor návrhu vládních budov v Brasilii).

Výstavba hotelů v okolí Funchalu pokračuje v současnosti zvlášť vysokým tempem. V této souvislosti se objevují obavy, aby nebyla narušena křehká přírodní rovnováha v tomto květinovém ráji.

Srdcem Funchalu je Staré město se svými křivolakými uličkami dlážděnými kameny a krásnými budovami podobnými palácům. Dominantou centra je pevnost Palácio de Sao Lourenco, která od 16.st.bránila jižní část ostrova před nájezdy pirátů. Pevnost je nepřístupná veřejnosti. Další důležitou památkou nacházející se nedaleko pevnosti je katedrála Sé. Byla postavena v tzv.manuelském slohu (tj.pozdněgotickém slohu charakteristickém pro Portugalsko) v letech 1485-1514. Katedrála má velmi zajímavý interiér nesoucí stopy maurského vlivu. Též zde nalezneme typické portugalské kachle azuleios.

O pár ulic dál se rozprostírá půvabné náměstí Praca do Município, které je velice fotogenické díky nápadité černobílé dlažbě. Na jedné jeho straně stojí impozantní budova z 18. století. Camára Municipal-funchalská radnice. Kašna před radnicí představuje Lédu s labutí.

Museo de Arte Sacra nabízí návštěvníkům nejenom rozsáhlou expozici sakrálních předmětů, ale také významnou sbírku vlámských malířů ze 16. století.

Trh Mercado dos Lavradores láká na nepřeberné množství různých potravin, od červstvých ryb, přes různé druhy ovoce po masné výrobky a nádherné květy. Též zde dostanete tradiční proutěné zboží a další rukodělné výrobky.

I ve Funchalu stejně jako na zbytku ostrova nejdete spoustu zeleně, veřejných parků a květinových zahrad. Asi nejznámnější a nejnavštěvovanější je zdejší Botanická zahrada ležící ve stráni nad centrem města.

Návštěvník Funchalu by si neměl nechat ujít zdejší kuriozitu, kterou je tzv. Montský tobogan. Tato tradiční jízda v proutěném koši , který je upevněný na dřevěných „saních“ umožňuje projet dvoukilometrové klesání z Monte do Funchalu za několik minut. Dnes jde o vyhledávanou turistickou atrakci, dříve se tímto způsobem sváželo především zboží z kopce do centra města.

Velkolepým způsobem vítá Funchal Nový rok. Tradiční silvestrovský ohňostroj je jednou z nejmohutnějších akcí svého druhu na světě.

Zájezdy na Madeiru

Zájezdy pořádá:
CK Mayer + Crocus,
Heydukova 1589/6, 180 00, Praha 8
tel: 241 432 483
mob: 777 845 575
www.ckmayer.cz
www.poznavaci-zajezdy.cz